W sprawie organizacji wyborów samorządowych i wyłaniania szefa miejskiej lub gminnej komisji wyborczej
Dziś otrzymano list:
w odpowiedzi na wiadomości e-mail z dnia 22 i 23 czerwca 2021 r. wskazuję na poniższe.
Stosownie do art. 157 § 1 Kodeksu wyborczego, Państwowa Komisji Wyborcza jest stałym, najwyższym organem wyborczym właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów i referendów. Zgodnie natomiast z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Żaden z obowiązujących w polskim porządku prawnym przepisów nie upoważnia Państwowej Komisji Wyborczej do „zmiany ustroju miast w związku z korupcją samorządów", o co wnioskuje Pan w przesłanej korespondencji.
Ponadto, odnosząc się do wiadomości e-mail z dnia 22 czerwca 2021 r. wskazuję, że kandydatów na członków miejskiej komisji wyborczej zgłaszają pełnomocnicy wyborczy reprezentujący komitety wyborcze (art. 178 § 2 Kodeksu wyborczego). Wskazuję także, że to miejska komisja wyborcza dokonuje, ze swego składu, wyboru przewodniczącego komisji. Robi to na swoim pierwszym posiedzeniu.
Poza powyższym zauważam także, że zgodnie z art. 153 § 2 Kodeksu wyborczego członkostwo w komisji wyborczej wygasa z dniem podpisania zgody na kandydowanie w wyborach bądź objęcia funkcji komisarza wyborczego, pełnomocnika, urzędnika wyborczego lub męża zaufania.
Z poważaniem
Milena Raciborska
Specjalista
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
Milena Raciborska
Specjalista
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
Komentarze
Prześlij komentarz