Wniosek w sprawie dodania linii promowej przez Zalew Zegrzyński

Wniosek do Radnych gminy Nieporęt
Szanowni Państwo
W aglomeracji Berlina działa całorocznie prom pasażerski na stację kolejową skm. 
Link do opisu: 
Co Państwo sądzą by na Zalewie Zegrzyńskim całorocznie uruchomić pełną wersję usługi o nazwie prom pasażerski dowożący podróżnych na stację kolejową na pociąg skm do Warszawy?  W jakiej relacji możnaby organizować rejsy?  Czy ZTM mógłby być ich organizatorem?  Czy gmina wsparła by taki projekt? Czy promy pasażerskie mogłyby cumować przy moście kolejowym nad kanałem? 
Pozdrawiam
Adam Fularz
Redakcja
Gazetawarszawska.pl

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz <Adam na s  wieczorna.pl>
Data: czwartek, 5 listopada 2020
Temat: Wniosek w sprawie przebudowy linii kolejowej nad Zalew Zegrzyński na dwutorową
Do: umi na s. radzymin.pl, Paweł Kownacki <wojt na  s. wieliszew.pl>, urzad na s. nieporet.pl



Do samorządów gmin Radzymin, Wieliszew, Nieporęt

Wniosek w sprawie przebudowy linii kolejowej (LK10) nad Zalew Zegrzyński na dwutorową poprzez uzupełnienie w sumie ok. 500 metrów torowiska

Szanowni Państwo,
Istotnym ograniczeniem, jeżeli nie głównym ograniczeniem dla osadnictwa w Państwa gminach jest fakt że linia kolei z m. Warszawa do Państwa gmin- jest jednotorowa na odcinku oznaczonym jako LK nr 10 . Nawet jeśli od Legionowa do Warszawy są trzy tory, to istotnym jest najbardziej ograniczające wąskie gardło.  

Analiza
Redakcja analizowała sieć kolejową na odcinku Legionowo- Legionowo Przystanek- Michałów/ Reginów- Wieliszew- rozjazd linii na Zegrze i Radzymin/ Tłuszcz. W przeszłości ten odcinek była to linia szerokotorowa, powstała przed 1901 rokiem, w nieznanej dacie. W roku 2019 podawano prędkość na tej linii w danych PKP PLK jako 120 km h na odcinku Legionowo Piaski- Wieliszew- Nieporęt- Radzymin, później te prędkości obniżano.

Jeśliby:
-linią do Radzymina miały pomknąć pociągi przyspieszone, lub pospieszne TLK (np. do Białegostoku jako wariant trasy p. Wołomin).
- linią kolei do Wieliszewa, Radzymina miały kursować częściej pociągi SKM, - doszłyby pociągi regio przewoźnika KM (kursują tylko 2 dziennie)
 To już obecnie wąski odcinek- jeden tor, jeden pas ruchu- blokuje ruch. To wąskie gardło stanowi już obecnie barierę.

W przyszłości:
- można dodać linię do Osiedla 600-lecia po istniejącej linii kolei, bocznicy do zakładu wodociągu północnego 
- można dodać linię do nowego przystanku Legionowo ul. Suwalna po istniejącej linii kolei, bocznicy ze stacji Michałów- Reginów. 
-możnaby odbudować linię na Łajski i Skrzeszew, w 1939 roku kursowały nią pociągi regionalne. (por. Tab. 604: Warszawa – Legionowo – (Łajski/Modlin – Nasielsk)/(Wieliszew – Tłuszcz/Zegrze) (RJP: Polska, lato 1939))
- rozważano odtworzenie linii do Zegrza Południowego, ale jej kursowanie i tak będzie utrudnione z uwagi na długi odcinek jednotorowy. Będą się kumulowały opóźnienia i problemy z punktualnością jeśli nie powstanie odcinek drugiego toru.. 

Wnioski:
-Jeśliby na całym odcinku dodać zaledwie kilkaset metrów torowiska, to na całej długości trasy można wygospodarować drugi tor. 
- wzdłuż linii kolei biegną rozmaite tory boczne, odnogi, bocznice etc. 
- Lepsza jest metoda kaizen od wielkich planów. Lepiej dwutorowość wdrażać małymi krokami ale systematycznie. Konieczne są zmiany w systemie trakcyjnym i w sygnalizacji na linii. Proponuje się by istniejący drugi tor wykorzystać w stanie "as is", remonty odkładając na czasy przyszłe. Dobudowanoby najpierw jedynie brakujące odcinki drugiego toru, w sumie kilkaset metrów toru. 

Miejsca deficytów
1. miejsce gdzie brakuje 50 metrów drugiego toru:
Brak 50 metrów drugiego toru na odcinku przy nastawni Legionowo Piaski, w miejscu gdzie odchodzi bocznica do ul. Suwalnej. Propozycja: bocznicę do ul. Suwalnej przystosowanoby do ruchu pociągów podmiejskich, kursowałyby składy SKM do przystanków Legionowo ul. Sikorskiego, Legionowo ul. Suwalna, składy zmieniłyby bieg na stacji Michałów- Reginów lub powstałby nowy przystanek "Legionowo ul. Krótka:" (szkic w załączniku) przy ulicy Brzozowej/ Krótkiej w Legionowie, gdzie te składy zmieniłyby kierunek ruchu i miałyby postój techniczno- handlowy. 

2. miejsce gdzie brakuje 450- 500 metrów toru 
Od budynku przy ul. Szwajcarskiej nr 1a w Legionowie do przejazdu kolejowego przy stacji Legionowo Przystanek brak jest drugiego toru, na pozostałym odcinku do stacji Legionowo można wygospodarować drugi tor z istniejących torów bocznicowych. Uzupełniony byłby brak jednego toru na odcinku 450-500 metrów.

3. miejsce gdzie brakuje mijanki (wbudowania rozjazdów do istniejącego torowiska)
Na odcinku jednego toru linii Wieliszew- Radzymin brak jest mijanki w Beniaminowie gdzie istniała jakaś infrastruktura tego typu w przeszłości. Wg bazakolejowa.pl było to:"nastawnia dysponująca od strony Radzymina i posterunek zwrotniczego od strony Wieliszewa pełnił również rolę SKP (info: emeryt, 31-12-2012) Opis infrastruktury: W lesie znajduje się jedna bocznica, na podkładach betonowych,choć linia jest na podkładach drewnianych."

Brak mijanki wymusza długie odbiegi pociągów i zmniejsza możliwości trasowania pociągów na tej linii kolejowej, zamiast np. 2-3 na godzinę może pojechać np. tylko jeden. 

Reasumując
Drogą niewielkich inwestycji cały odcinek od Legionowa do rozjazdu na Radzymin z LK 10 za Wieliszewem mógłby być dwutorowy przy chęci lokalnych władz. Możnaby dzięki temu uruchomić na nowo szereg szereg linii rozgałęziających się od LK10 do takich miejscowości jak centrum Wieliszewa, Zegrze Płd., Łajski, Skrzeszew, Osiedle 600-lecia, Białobrzeg, ul. Suwalna w Legionowie etc etc. W przyszłości pozwoli to na rozbudowę linii w kierunku Serocka etc.

Warto aby gminy pozyskały plany zwiększenia przepustowości LK 10 przygotowane w sposób profesjonalny. Ta analiza jest tylko szkicem.

Z szacunkiem,
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.

załącznik: Szkic nowego fragmentu torowiska. Brakujące 50 metrów toru umożliwi dwutorowość na odcinku Legionowo Przystanek- Wieliszew. Legenda: nowy przystanek kolei SKM umożliwi kursy autobusów szynowych spalinowych do ul. Sikorskiego i ul. Suwalnej w Legionowie. Linią początkowo kursowałby spalinowy szynobus który zmianiałby kierunek ruchu w kierunku centrum Legionowa na owym przystanku. Kursowałby w relacji Legionowo - Legionow Przystanek- Legionowo ul. Krótka- ul. Sikorskiego- Legionowo ul. Suwalna.



--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl

Komentarze

Popularne posty